Yükleniyor...
 

Rasim ÖZDENÖREN

Kahramanmaraş’ta doğan Rasim Özdenören ilkokulu, ortaokulu ve liseyi Malatya, Tunceli, K. Maraş gibi doğu ve güney şehirlerinde tamamladı. İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nü (1964) ve İ. Ü. Hukuk Fakültesi’ni (1967) bitirdi. Avukatlık stajını Ankara Barosu’nda tamamladı. 1967 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’na araştırmacı olarak girdi. Devlet Planlama Teşkilatı’nda görevini sürdürürken iktisadî konularda araştırmalar yapmak üzere Şubat 1970’de ABD’ye gönderildi. 1971 Eylül’ünde III. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nın hazırlık çalışmalarına katılmak amacıyla yurda döndü. Eylül 1972’de başladığı askerlik görevini Mart 1974’te Şırnak’ta tamamlayarak DPT’deki görevine yeniden başladı.

1978 Mayıs’ında kendi isteğiyle memuriyetten ayrılarak Yeni Devir gazetesinde kültür, eğitim, iletişim konularında günlük yazılar yazdı. Mayıs 1980’de DPT’deki uzmanlık görevine yeniden döndü. Eylül 1984’te Devlet Planlama Teşkilatı’nda Genel Sekreter Yardımcılığına, Ocak 1988’de de Genel Sekreterliğe getirildi.

İlk hikâyesi Varlık dergisinde (Ocak 1957) çıkan Rasim Özdenören daha sonra haftalık Yeni İstiklâl gazetesi ile Soyut ve Diriliş dergilerinde yayınlanan hikâyelerini Hastalar ve Işıklar’da (1967) topladı. 1969 Şubat’ında Nuri Pakdil, Erdem Bayazıt ve Akif İnan’la birlikte (Ankara’da) Edebiyat dergisinin kurucuları arasında yer aldı. 1976 Aralık’ında Cahit Zarifoğlu, Akif İnan, Alaeddin Özdenören, Erdem Bayazıt, Ersin Gürdoğan ile birlikte Mavera dergisini kurdu.

            Çok sayıda hikaye kitabı, “Gül Yetiştiren Adam” isimli romanı ve onlarca deneme kitabıyla edebiyatımızın saygın isimleri arasındadır.